06.10.2013

Szablaki żółtonogie i czarnonogie - prezentacja

Gdy obejrzałam swoje notatki i tabele na blogu, tak jedną po drugiej - rzuciła mi się w oczy pewna prawidłowość, której wcześniej, na gorąco, nie zauważyłam. Mianowicie to, że szablaki żółtonogie pod względem długości ciała i rozpiętości skrzydeł, plasują się w dolnych częściach obu tabel. Wynika z tego, że grupa żółtonogich jest jednocześnie grupą ważek większych niż czarnonogie!
Oczywiście są wyjątki - żółtonogi szablak południowy ma najmniejszą rozpiętość skrzydeł (5 cm), ale pozostałe żółtonogie mają 6 i 6,4 cm (po 2 gatunki).
Z kolei pod względem długości ciała szablak południowy jest na 3. miejscu. Dwa pierwsze miejsca zajmują najmniejsze (najkrótsze) szablaki czarnonogie...
Oj, robi się zbyt skomplikowanie!

Przygotowałam zatem prezentację wizualną przedstawiającą wielkość szablaków.
  • Kolejność gatunków wynika z długości ciała przyjętej jako główny wskaźnik. 
  • Kolorowe słupki przedstawiają długość ciała poszczególnych gatunków. W niektórych przypadkach słupki są jakby nierówne, co oznacza, że dany gatunek może osiągać mniejszą lub większą długość lub coś pomiędzy tymi wymiarami. A może być też i tak, że długość ciała danego gatunku szablaka zależy od płci (?? - może kiedyś tego się dowiem)
  • Jasnobłękitne słupki pokazują rozpiętość skrzydeł danego gatunku.
  • Wysokość słupków jest proporcjonalna - prezentację wykonałam w arkuszu kalkulacyjnym i skopiowałam do Paint'a. 
Trochę żałuję, że pominęłam siatkę, ale z drugiej strony, prezentacja mogłaby stać się mniej czytelna. Ale i tak będę ją rozwijać i uzupełniać, więc nic straconego. Zatem słupki pokazują proporcję pomiędzy długością ciała, rozpiętością skrzydeł i pomiędzy poszczególnymi gatunkami szablaków.


Porównanie wielkości szablaków (9 gatunków występujących w Polsce). Zestawienie uwzględnia długość ciała oraz rozpiętość skrzydeł. Szablaki żółtonogie zostały zaznaczone żółta kropką.

Podsumowanie prezentacji

Teraz chyba lepiej widać, że część ważek jest wyraźnie mniejsza od pozostałych. Myślę, ze wizualnie jako najmniejszą ważkę wytypowałabym szablaka przypłaszczonego, gdyby akurat był w tym "mniejszym rozmiarze". Niestety, chyba takiego nie mam jeszcze w mojej kolekcji (chociaż jeden okaz mógłby nim się okazać - ten sfotografowany nad stawem w dniu 31sierpnia ). Z kolei szablak żółty i wiosenny (mam samicę!) to ważki duże o największej rozpiętości skrzydeł (wśród szablaków). Te, sfotografowane od góry, z pewnością sprawiłyby duży kłopot podczas kadrowania - bliższe ujęcie skutkowałoby obcięciem skrzydeł, które nie mieściłyby się w kadrze :-)

Forsując swoją teorię, że żółtonogie są (ogólnie i średnio) większe od czarnonogich udowadniałabym tak:
  • szablak południowy (3 miejsce) ma tę samą długość ciała co szablak czarny i tylko z powodu mniejszej rozpiętości skrzydeł (RS) znalazł się przed czarnym, ale na upartego można byłoby uznać, że OBA są na 3. miejscu
  • szablak krwisty tylko w przypadku, gdy osiąga maksymalną  długość (D) oraz RS znajduje się na miejscu 5. W przypadku mniejszego okazu, którego RS pewnie też byłaby mniejsza, szablak krwisty mógłby się okazać krótszy od średnio wyrośniętego sz. żółtego, który i bez tego przewyższa go pod względem RS
  • ponadto mniejszy okaz sz. krwistego byłby równy długości sz. południowego, jednak krwisty ma wyraźnie większą RS (także od sz. czarnego ze swojej grupy)
Grupa żółtonogich posiada wyjątek w postaci małego szablaka południowego, a w grupie czarnonogich "wyjątkiem" jest szablak krwisty (znacznie większy od trzech pozostałych gatunków).

żółtonogie szablaki, czarnonogie szablaki, porównanie szablaków, szablaki długość rozpiętość skrzydeł, prezentacja szablaków, ważki szablaki, ważka szablak, ważki zachwyconeBrak komentarzy:

Prześlij komentarz