21.11.2013

Australijska Hemicordulia tau

Hemicordulia tau - ważka z rodziny szklarkowatych (Corduliidae) występująca w Australii.

Oto bohaterka i obiekt naukowy badaczy z Australii, których odkrycia ostatnio prezentowałam - ważka  Hemicordulia tau występująca pospolicie w południowo-wschodniej części tego kontynentu, a więc spotykana również w Adelajdzie. Chciałam ją bliżej poznać i przedstawić, choć pewnie nigdy jej nie zobaczę (tak czy tak, chętnie odwiedziłabym ją w Australii  :-) ). Nie dziwi mnie zatem brak polskiej nazwy dla nieznanej u nas Hemicordulia tau z rodzaju Hemicordulia, który w Polsce nie ma ani jednego przedstawiciela.  
Tau - chodzi o grecką literę, która w postaci czarnego znaku widoczna jest na górnej części czoła tej ważki.


Hemicordulia tau
Hemicordulia tau

Hemicordulia tau - ważka z rodziny szklarkowatych (Corduliidae) opisana w 1871 r.

Samiec: średniej wielkości ważka z czarnym odwłokiem przewężonym w pobliżu podstawy Kolor odwłoku czarny z pomarańczowymi znakami w kształcie półksiężyca. Oczy dojrzałych samców są w górnej części czerwono-brązowe, w dolnej zielone i niebieskie. Czoło jest blade (jasne) z czarnym znakiem w kształcie odwróconej litery T - stąd wzięła się nazwa gatunkowa. Skrzydła są całkowicie przezroczyste z wyjątkiem pomarańczowych żył prowadzących oraz brązowych pterostigm.

Samica: średniej wielkości ważka z lekkim przewężeniem odwłoka w kolorze czarnym z pomarańczowymi znakami w kształcie półksiężyca. Oczy w górnej części czerwono-brązowe, a przednie krawędzie skrzydeł są brązowe, mają bardziej (więcej) pomarańczowe żyły prowadzące oraz  brązowe pterostigmy. Czoło jest blade (jasne) z czarnym znakiem w kształt odwróconej litery T. Na końcu odwłoku w segmencie 10 znajduje się charakterystyczny żółty punkt.

Zachowania: lata nisko nad wodą, często unosi się nieruchomo w powietrzu, w czasie lotów bojowych najczęściej zbliża się do brzegu zbiornika, ale od czasu do czasu przemierza otwarte wody. Ważki te mogą być widywane także daleko od zbiorników wodnych, w ogrodach i parkach.

Występowanie: powszechne w południowo-wschodniej Australii (stan Wiktoria). Rejestrowana często na wysokości poniżej 600 m, a także powyżej 1000 m, jakby preferują lokalizacje bez osłony (czaszy - ?? Nie wiem jak to przetłumaczyć).

Siedlisko: każda woda stojąca.

Status
: pospolity

Okres występowania: od września do maja. Osobniki nizinne zimują, by pojawiać się na początku wiosny.

Opis tej ważki przetłumaczyłam przy pomocy Tłumacza Google i trochę na własne wyczucie :-).


więcej zdjęć Hemicordulia tau 
Autorem zamieszczonych tu fotografii jest  fir0002 | flagstaffotos.com.auHemicordulia tau, Hemicordulia tau opis gatunku, Hemicordulia tau ważki zachwycone, ważka Hemicordulia tau, ważka z rodziny szklarkowatych, wazka australijska Hemicordulia tau, 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz