27.11.2013

Polowanie ważki to więcej niż pościg


Ważki są doskonałymi myśliwymi, osiągając skuteczność ponad 95% (97% - wyniki innych badań) swoich ataków ukierunkowanych na zdobycz. Naukowcy badający ważki próbują zrozumieć, na czym polegają ich niesamowite umiejętności łowieckie.
Ważki mają ogromny apetyt. Według badań przeprowadzonych przez doktora  Stacey'a
 Combes'a z Uniwersytetu w Harvardzie (USA), jedna ważka potrafi zjeść 30 muszek z rzędu bez oznak przesytu :-). Dziennie ważki zjadają kilkaset takich malutkich owadów (oczywiście atakują i zjadają także znacznie większe).
Ważki mogą śledzić (i skutecznie ścigać) swoje ofiary dzięki wysoko rozwiniętemu mózgowi, oczom i skrzydłom. Potrafią one przewidywać trajektorię lotu upatrzonego ruchomego celu oraz błyskawicznie dostosować tor własnego lotu, by zwiększyć prawdopodobieństwo schwytania zdobyczy.
Combes powiedział: "Zanim zabrałem się do zbadania skuteczności ważek w polowaniu założyłem że polega ona na aktywnym pościgu... Wygląda jednak na to, że jest to bardziej wyrafinowane: ważka zbliża się do zdobyczy od tyłu i poniżej, tak że ofiara nawet nie spodziewa się, że znalazła się w niebezpieczeństwie. Przypomina to zasadzki urządzane przez
drapieżników".
Mimo, że większość owadów latających nie jest lubiana przez ludzi, z ważkami jest inaczej (są postrzegane pozytywnie). Zjadają one mnóstwo nieznośnych moskitów/komarów, a niektóre mogą zjeść ich setki dziennie(!!).
Ważki potrafią latać z prędkością do 30 mil/h, czyli ok. 48,28 km na godzinę (ale proszę pamiętać o rekordzistce - 58 km/h).


Powyższy tekst jest moim opracowaniem i tłumaczeniem komentarza załączonego do poniższego filmu (trwa zaledwie 1 minutę):
Przypomnę prędkości kilku innych owadów (zaznaczam, że dane wyszukałam w internecie, i, jak się już przekonałam, nie zawsze i do końca mogą być wiarygodne):


komar                                                -  5,5 km/h
mucha domowa                                 -  6,5 do 15 km/h
motyl                                                 -  kilka do 50 km/h (najszybszy)
ćmy z r. zawisakowatych                  - do 55, a nawet 65 km/h
pszczoła                                            - 7 do 25 km/h, a nawet do 50 km/h, ale musi mieć międzylądowania
szarańcza wędrowna                         - do 33 km/h
żuk gnojowy                                      - do 25 km/h

343

polowanie ważki, ważka jak poluje, prędkość owadów, najszybszy owad, ważka polowanie film, ważki badania naukowe, ważka skuteczność polowań, ważki zachwycone polowanie 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz