25.08.2015

Obiad lecichy


Nie mogę powiedzieć, że w pełni byłam świadkiem polowania lecichy pospolitej na motyla, zdaje się karłątka, gdyż akt ten był błyskawiczny. Szłam właśnie ścieżką między łąkami, gdy w pobliżu mnie przeleciał samiec lecichy pospolitej. Śledziłam go wzrokiem, ale na tle zróżnicowanej zieleni i w pełnym słońcu nie byłam w stanie dostrzec zbyt wielu szczegółów. W każdym razie nie było żadnego pościgu, a raczej celny atak na przelatującego motylka, którego wówczas w ogóle nie spostrzegłam. Lecicha tylko na moment zatrzymała się w powietrzu (pochwyciła zdobycz), by szybko usiąść na łodydze usychającej marchwi zwyczajnej i zabrać się do jedzenia.
Zbliżając się do siedzącej ważki spodziewałam się, że przysiadła, by chwilę odpocząć lub że będę świadkiem kopulacji z samicą (nie widziałam przecież co pochwyciła, a jedynie krótkie zamieszanie w powietrzu, któremu towarzyszył słyszalny trzepot skrzydeł).
Na zdjęciach zarejestrowałam trwający 12 minut posiłek lecichy pospolitej.

Widok ścieżki, którą szłam. Byłam mniej więcej w połowie odległości od grupy jasnozielonych krzewów, gdy minęła mnie lecicha, szybko upolowała ofiarę i usiadła na usychającej roślinie niespełna 2 m przed tymi krzewami. By podejść do ważki musiałam pokonać jeszcze kilka metrów.
Robiłam zdjęcia już wcześniej (z większej odległości), ale dopiero gdy bardziej się zbliżyłam dostrzegłam, że lecicha coś upolowała i właśnie się posila. Lecicha pospolita (Orthetrum cancellatum)
Samiec lecichy pospolitej (Orthetrum cancellatum) tak był zajęty posiłkiem, że nie zwracał na mnie uwagi. Zaczęłam zbliżać się coraz bardziej, gdyż patrząc pod takim kątem nie mogłam się zorientować jaki owad padł ofiarą ważki.
Obawiałam się, że gwałtowny ruch z mojej strony spłoszy lecichę i odleci ze swoim łupem, a ja nie zrobię żadnego sensownego zdjęcia.
Lecicha zachowała jednak spokój (nie zwracała na mnie uwagi zajęta posiłkiem). Powolutku zaczęłam przesuwać się tak, by móc fotografować ją bardziej z przodu. Zdaje się, że ofiara została już pozbawiona głowy.
Dopiero na zdjęciach mogłam zobaczyć etapy posiłku trwającego 12 minut. Lecicha pospolita (Orthetrum cancellatum)
Obserwując tę ważkę z większej odległości można byłoby nie zauważyć, że właśnie konsumuje upolowaną zdobycz. Przez cały czas nie zmieniła ułożenia odnóży. Na zdjęciach można jednak zobaczyć, że dwie pierwsze pary odnóży tworzą coś w rodzaju kosza - opasują ofiarę, by nie wypadła.
Lecicha pospolita (Orthetrum cancellatum) - samiec
Na oczach i czole lecichy przykleiły się łuski odpadłe ze skrzydeł motyla. Lecicha pospolita (Orthetrum cancellatum)
Ważkę obserwowałam głównie przez wyświetlacz aparatu, ale wówczas nie zauważyłam z jaką gwałtownością lecicha pożera ofiarę. Tutaj jedno z odnóży motyla wylądowało na skrzydle lecichy Lecicha pospolita (Orthetrum cancellatum)
Ze zdjęcia na zdjęcie widać, że ciała ofiary ubywa. nie zauważyłam, by jakaś część ciała opadła na ziemię, choć pewnie jest  to możliwe, np. skrzydła Lecicha pospolita (Orthetrum cancellatum)
To jedno z ostatnich zdjęć. Tylko tyle zostało z ofiary Lecicha pospolita (Orthetrum cancellatum)
Mam wrażenie, że ostatnią część posiłku lecicha pochłonęła jednym kęsem. Lecicha pospolita (Orthetrum cancellatum)

A co stało się później?
Mam wrażenie, że lecicha dała mi do zrozumienia, że widziała mnie i tolerowała moją obecność. Po skończonym posiłku zerwała się z łodygi, na której spędziła kilkanaście minut i... usiadła mi na ramieniu powyżej łopatki, tak, że widziałam jej głowę i przednie skrzydła. Posiedziała około minuty i odleciała.

Data obserwacji - 18 sierpnia 2015
Czas obserwacji - 13:44 do 13:56

A tu jeszcze film przedstawiający bezustannie posilającą się ważkę, prawdopodobnie szablaka. Można przyjrzeć się jak pracuje narząd gębowy oraz zobaczyć, że ważka nie potrafi podnieść kęsa, który wypadł jej z "ust" i opadł na odnóża. Ważka wręcz pozbywa się go potrząsając ciałem (przejrzałam ten fragment filmu [piąta minuta i 11 sekund] niemal klatka po klatce), pomagając sobie przednimi odnóżami, które wcześniej były podkurczone, a w trakcie strząsania objęły łodygę.
19 665

lecicha pospolita, Orthetrum cancellatum, ważka jasnoniebieski odwłok, lecicha pospolita zdjęcia polowanie, Orthetrum cancellatum zdjęcia polowanie, lecicha pospolita samiec zdjęcia, Orthetrum cancellatum samiec obrazy, lecicha pospolita ważki zachwycone, Orthetrum cancellatum ważki zachwycone,

1 komentarz: