09.11.2013

Zlatane skrzydła ważek


Poszukując informacji m.in. o ważkach spotkałam się z pojęciem "zlatane skrzydła", które oznacza ubytki, uszkodzenia, wystrzępienia, rozdarcia. Skrzydła mogą być trochę lub mocno zlatane, czyli mniej lub bardziej zniszczone. Przyczyna powstawania tych uszkodzeń jakoś nigdzie nie została dokładniej wyjaśniona. Domyślam się zatem, że powstają one w miarę upływu czasu (wieku owada) w wyniku ich stopniowego "zużywania" oraz, być może, zawadzania o jakieś ostre przeszkody w czasie lotu. Spotkałam nawet opinię, że uszkodzenia mogą być wynikiem ataku drapieżników polujących na danego owada (np. ważkę, czy motyla). Ostatnia hipoteza nie bardzo do mnie przemawia - przypuszczam, że owadów, którym udało się wyrwać z dziobów ptaków nie jest tak wiele, a jeśli nawet, to uszkodzenia powinny być większe. No i skąd ta pewność, że spotkaliśmy właśnie akurat tak dzielnego (wyjątkowego) owada, który przeżył bezpośrednią potyczkę np. z ptakiem? Kolejne wyjaśnienie - zawadzanie o ostre przeszkody (np. szorstkie, kolczaste rośliny) także niespecjalnie do mnie przemawia - ważki są przecież niezrównane w locie i mają świetny wzrok, powinny więc radzić sobie (omijać) niebezpieczne zarośla. Wiek ważki i zużywanie skrzydeł, niczym ścieranie zębów czy rozpadanie się znoszonych butów? Tak, to niezłe wytłumaczenie, które także może determinować długość życia ważki. Uszkodziłaś, podarłaś skrzydła? Trudno, jeszcze jakiś czas możesz latać, ale nie będziesz już tak zwinna i szybka, by nie dać się złapać!
Sfotografowałam szablaki o skrzydłach w stanie idealnym oraz takie, które już sporo w życiu przeszły (miały sfatygowane skrzydła).

Dwie ostatnie ważki, które uwieczniłam w tym sezonie (18 września) wyjaśniły mi, jak sądzę,  przyczynę i okoliczności uszkadzania skrzydeł. Wydały mi się to najbardziej prawdopodobne, a nawet oczywiste! Nim to wyjaśnię przedstawiam przykłady uszkodzonych skrzydeł szablaków. Odnoszę wrażenie, że występuje tu pewna prawidłowość.

A może już nie trzeba będzie tego tłumaczyć, wystarczy dobrze się przyjrzeć i pomyśleć chwilkę?

Ważka - strzałkami zaznaczono uszkodzenia na skrzydłach. Zlatane skrzydła
Ważka - uszkodzenia na skrzydłach. Zlatane skrzydła
Ważka - uszkodzenia na skrzydłach. Zlatane skrzydła
W przypadku tej samicy szablaka krwistego stan skrzydeł jest raczej pewną deformacją powstałą podczas przeobrażenia
Ważka - uszkodzenia na skrzydłach. Zlatane skrzydła
Ważka - uszkodzenia na skrzydłach. Zlatane skrzydła
Ważka - uszkodzenia na skrzydłach. Zlatane skrzydła
Skrzydła tej samej samicy szablaka późnego w innych ujęciach. Tu widać, że górny koniec prawego skrzydła II pary został trwale odkształcony i wygięty do tyłu. Sądzę, że do deformacji doszło podczas przeobrażenia. Ważka - uszkodzenia na skrzydłach. Zlatane skrzydła
W2013-09-18[1] Ważka - uszkodzenia na skrzydłach. Zlatane skrzydła
W2013-09-18[1] Ważka - uszkodzenia na skrzydłach. Zlatane skrzydła

W2013-09-18[2] Ważka - uszkodzenia na skrzydłach. Zlatane skrzydła

W2013-09-18[2] Ważka - uszkodzenia na skrzydłach. Zlatane skrzydła


Nawiasem mówiąc, każdorazowe opisywanie zdjęć, a właściwie odszukiwanie ich w katalogu, następnie odczytanie daty wykonania, przeliczenia ważek sfotografowanych tego dnia i przypisanie jej właściwego numeru jest straszliwie męczące i czasochłonne. Na razie nie wymyśliłam na to sposobu. Postaram się uzupełnić opisy w najbliższym czasie, a później, w osobnej notatce wyjaśnię, kiedy i w jakich okolicznościach, moim zdaniem, ważki uszkadzają skrzydła.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz