16.01.2015

Pantala flavescens, wędrujący szybowiec


Podczas dwutygodniowych wakacji w Hurghadzie miałam okazję zobaczyć i sfotografować efektownego motyla, monarchę złocistego, ale również i ważki. Na pięknie zagospodarowanym terenie hotelu spotykałam mnóstwo szablaków wędrownych. Pokażę je innym razem, bo dziś przedstawiam zdjęcia nieznanych mi dotąd ważek (jak na razie nie występują w Polsce, ale kto wie? W maju 2013 r. zaobserwowano ten gatunek w obwodzie kaliningradzkim!)
Na pierwszy rzut oka, zwłaszcza pod względem ubarwienia (żółte ciało i czerwono-niebieskie oczy), ważki z gatunku Pantala flavescens bardzo przypominają szablaki wędrowne, zwane wiosennymi. Jednak Pantala flavescens, której angielską nazwę (wandering glider) można by przetłumaczyć jako "wędrujący szybowiec" jest znacznie większa (co najmniej 1-1,5 cm dłuższa), ma oryginalny rysunek na odwłoku, a na jego końcu znajdują się listkowate narządy analne. Ze znanych mi ważek najbardziej przypominały narządy analne ważki czteroplamej.
Jak się okazało - był to jakiś trop, bowiem oba gatunki należą do rodziny ważkowatych Libellulidae, choć później drogi ich powinowactwa się rozchodzą.

Pantala flavescens - samica

Początkowo te żółte ważki widywałam tylko przelatujące na wysokości 3-5 m. Mimo, że wytrwale śledziłam ich lot nigdy nie zauważyłam żeby gdzieś przysiadały, tak jak to robią szablaki, toteż, ze względu na żółte ubarwienie długo brałam je właśnie za szablaki wędrowne. Roślinność w Afryce - agawy, palmy, figowce benjamina (jako drzewa!), kaktusy itd. jest zupełnie inna niż u nas, zatem trudno mi było znaleźć właściwą skalę i właściwie ocenić wielkość ważek, zwłaszcza w locie. Długo sądziłam więc, że większy lub mniejszy rozmiar ważek jest moim subiektywnym odczuciem wynikającym z... emocji.
Aż pewnego dnia moje poszukiwania przyniosły rezultaty. Oto tylko w jednym miejscu, na nieco zapomnianym skrawku ziemi obsadzonym głównie agawami znalazłam "kryjówkę" odpoczywających (a jednak!) ważek.

Pantala flavescens, globe skimmer, wandering glider - female

Od tego czasu każdego dnia zaglądałam w to miejsce po kilka razy. Zauważyłam, że w ciągu gorącego dnia ważki nie szukały schronienia pośród agaw - spotykałam je tam tylko popołudniami.
Zdjęcia przedstawiają wyłącznie samice, bo tylko one tam odpoczywały. Są to jednak różne osobniki fotografowane w ciągu dwóch kolejnych dni.

Pantala flavescens - samica

Co można powiedzieć o wyglądzie tych ważek? Długość ciała oceniam na 4,5-5 cm. Na podstawie powyższego zdjęcia obliczyłam proporcję długości ciała do rozpiętości skrzydeł. Przy założeniu, że ważka ma 4,5 cm długości wynika, że RS wynosi 84 mm, a jeśli miałaby 5 cm długości, to RS wynosiłaby aż 94 mm (to raczej niemożliwe). Opis gatunku podam w następnym wpisie poświęconym tej ważce, teraz wspomnę tylko, że Pantala flavescens to gatunek ważki z rodzaju Pantala należącego do rodziny ważkowatych i podrodziny Trameinae. Występuje na terenie Afryki, Ameryki (Północnej, Środkowej i Południowej), Azji Południowej oraz na Karaibach.

Pantala flavescens, globe skimmer, wandering glider - female

W sumie widziałam kilka (nie więcej niż 5) ważek z tego gatunku. Jak wcześniej pisałam, w ciągu dnia latały szybko i wysoko - nigdzie nie siadając. Natomiast gdy fotografowałam je wiszące na agawach, ani razu nie zdarzyło się, by ważka spłoszyła się i odfrunęła (być może drzemała?).
Raz zapuściłam się pomiędzy agawy, by sfotografować wypatrzoną samicę i po wykonaniu iluś tam zdjęć, zaczęłam wycofywać się z powrotem. Na szczęście robiłam to bardzo powoli rozglądając się na boki i... niemal otarłam się o inną ważkę, która w tym czasie usiadła na liściu agawy, który właśnie mijałam (to ta ważka z pierwszego zdjęcia). Długo przyglądałam się jej z bliska.

Pantala flavescens, globe skimmer, wandering glider - female

Następnego dnia sfotografowałam (prawdopodobnie) młodszą ważkę, gdyż jej odwłok był trójkolorowy: żółto-biało-brązowy. Niemniej charakterystyczny rysunek jest bardzo wyraźny.

Pantala flavescens, globe skimmer, wandering glider - female
Pantala flavescens, globe skimmer, wandering glider - female

Niestety, nie ustaliłam gdzie spędzały noc te piękne ważki, w każdym razie nie na agawach. Gdy zajrzałam tam wieczorem (dwukrotnie z latarką), nie znalazłam żadnej.
Mimo, że do końca pobytu w hotelu zostało jeszcze trochę czasu, to poza tymi dwoma dniami, więcej nie miałam okazji sfotografować "wędrujących szybowców".


11.06

Pantala flavescens, żółta ważka duża zdjęcia, Pantala flavescens obrazy zdjęcia, Pantala flavescens afrykańska ważka, Pantala flavescens egipska ważka, ważka czerwono niebieskie oczy, czerwononiebieskie oczy żółta ważka, ważka podobna szablak wędrowny, Pantala flavescens ważki zachwycone, wędrujący szybowiec ważki zachwycone, globe skimmer photos, wandering glider photos,

3 komentarze:

 1. bardzo ciekawa ważka :) fajnie że spotkałaś jakąś inną podczas podróży

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to było dla mnie spore przeżycie - oglądając zdjęcia wręcz nie mogłam uwierzyć, że to były tylko 2 dni (wydawało mi się, że więcej). Pozdrawiam

   Usuń
 2. Pogratulować - idziesz w ślady Fiedlera - tyle że on to motyle głównie...

  OdpowiedzUsuń