04.01.2014

Mity o prędkości lotu ważek. Obalam

Z informacją, że ważka w ciągu 1 sekundy jest w stanie pokonać odległość równą stu długościom jej ciała zetknęłam się już niejednokrotnie. To nasunęło mi pomysł, by zweryfikować tę informację, zwłaszcza, że nie mogę pogodzić się z mnóstwem rozbieżnych danych dotyczących faktycznej prędkości ważek. Pomału ustalenie tego faktu, zupełnie mimo woli, staje się moją małą obsesją :-P.

Aby dokonać obliczeń postanowiłam uwzględnić długość ciała największych i najmniejszych ważek występujących w Polsce. Do największych pod względem długości ciała należą husarz władca (84 mm) oraz dwa gatunki z rodziny szklarnikowatych: szklarnik leśny i szklarnik górski (w zależności od źródła i płci mogą one osiągać długość od 78 do 85 mm). Dla uproszczenia uwzględnię tylko husarza władcę.
Z kolei najmniejszą długość ciała spośród ważek różnoskrzydłych (latających szybciej od równoskrzydłych, dlatego te pominęłam) ma szablak przepasany - zaledwie 32 mm. Dorzucam jeszcze najdłuższą i najkrótszą ważkę świata (źródło), zakładając dla dobra sprawy, że obie są dobrymi lotnikami (na razie nic nie wiem o tych gatunkach. No, może tyle, że bardzo małe ważki wcale nie latają, tylko przesuwają się po roślinach, by coś upolować).

Oto moje pierwsze zestawienie:


100 długości ciała na sekundę - ile to kilometrów na godzinę? Mit o prędkości ważek - tabela nr 1.


Zatem, jeśli przyjąć, że ważka w ciągu 1 sekundy może pokonać "nawet 100 długości swego ciała", oznacza, że maksymalna prędkość najdłuższej polskiej ważki wynosi nieco ponad 30 km, a najdłuższej ważki świata aż (tylko?) niewiele ponad 47 km/h. Zatem w tym świetle, 100 długości ciała na sekundę nie oznacza żadnej zawrotnej prędkości, choć pamiętajmy, że rekord prędkości człowieka to 36 km/h.

I jeszcze jedno zestawienie, które przedstawia ile odcinków równych długości ciała powinny przemierzać przykładowe ważki w czasie 1 s, jeśli za wyznacznik weźmiemy rozmaite prędkości (podawane w kilometrach na godzinę), którymi usiany jest internet, nad rozbieżnością (niewiarygodnością!) których szczerze ubolewam. Oczywiście, od małych ważek nie ma sensu wymagać wielkich osiągów, niemniej pozostawiam je w zestawieniu w celach ilustracyjnych.

 
Prędkość lotu ważek. Ile to długości ciała? Mit o prędkości ważek - tabela nr 2

Wiarygodność prędkości powyżej 58 km/h, którą ponoć osiąga (na krótkich odcinkach) pewna australijska ważka, wydaje mi się groteskowa. Aby osiągnąć prędkość 80 km na godzinę, husarz władca musiałby w czasie 1 sekundy pokonać 265 odcinków równych długości swego ciała (czyli 22,26 metrów).

Na razie niewiele wiem o ważkach, zbyt krótko się nimi interesuję, aby z całą pewnością obalać lub potwierdzać pomiary i dane. Jednakże wobec takich rozpiętości mam chyba prawo wątpić, sprawdzać i analizować?
Zatem za wiarygodną przyjmuję prędkość ważki rzędu 80, 95, 100, a nawet 144 km/h. Ale tylko pod warunkiem, że ważka leci... z wiatrem wiejącym z dużą prędkością.
 840

prędkość lotu ważek, prędkość ważki, ważka szybkość lotu, 100 długości ciała, ważki zachwycone prędkość lotu, nieprawdziwe dane prędkość ważek

2 komentarze:

 1. Z zaciekawieniem przeczytałem teksty dotyczące prędkości lotu ważek i... jestem pod wielkim wrażeniem dociekliwości i determinacji z jaką Pani analizuje dane o prędkości lotu ważek jakie można znaleźć w internecie... Sam zajmuję się ważkami na co dzień, czytam o nich ale nigdy nie zastanawiałem się tak wnikliwie nad takimi danymi... gratuluję i pozdrawiam życząc przyjemności i powodzenia w dalszej obserwacji ważek ;-), zapraszam także do nas (dopiero zaczynamy ale będziemy na bieżąco publikować informacje o ważkach)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że udało mi się zwrócić uwagę w tej sprawie, gdyż rozbieżności dotyczące prędkości lotu ważek są tak wielkie, iż zakrawa to na absurd i, co gorsza, wielokrotnie powtarzany.
   Z pewnością będę zaglądać na Pańską stronę, gdyż poszukuję wszelkich informacji, które pozwolą mi właściwie określić gatunki ważek, które sfotografowałam i będę fotografować i obserwować w przyszłości. Pozdrawiam

   Usuń