Aby dokonać obliczeń postanowiłam uwzględnić długość ciała największych i najmniejszych ważek występujących w Polsce. Do największych pod względem długości ciała należą husarz władca (84 mm) oraz dwa gatunki z rodziny szklarnikowatych: szklarnik leśny i szklarnik górski (w zależności od źródła i płci mogą one osiągać długość od 78 do 85 mm). Dla uproszczenia uwzględnię tylko husarza władcę.
Z kolei najmniejszą długość ciała spośród ważek różnoskrzydłych (latających szybciej od równoskrzydłych, dlatego te pominęłam) ma szablak przepasany - zaledwie 32 mm. Dorzucam jeszcze najdłuższą i najkrótszą ważkę świata (źródło), zakładając dla dobra sprawy, że obie są dobrymi lotnikami (na razie nic nie wiem o tych gatunkach. No, może tyle, że bardzo małe ważki wcale nie latają, tylko przesuwają się po roślinach, by coś upolować).
Oto moje pierwsze zestawienie:
100 długości ciała na sekundę - ile to kilometrów na godzinę? Mit o prędkości ważek - tabela nr 1. |
Zatem, jeśli przyjąć, że ważka w ciągu 1 sekundy może pokonać "nawet 100 długości swego ciała", oznacza, że maksymalna prędkość najdłuższej polskiej ważki wynosi nieco ponad 30 km, a najdłuższej ważki świata aż (tylko?) niewiele ponad 47 km/h. Zatem w tym świetle, 100 długości ciała na sekundę nie oznacza żadnej zawrotnej prędkości, choć pamiętajmy, że rekord prędkości człowieka to 36 km/h.
I jeszcze jedno zestawienie, które przedstawia ile odcinków równych długości ciała powinny przemierzać przykładowe ważki w czasie 1 s, jeśli za wyznacznik weźmiemy rozmaite prędkości (podawane w kilometrach na godzinę), którymi usiany jest internet, nad rozbieżnością (niewiarygodnością!) których szczerze ubolewam. Oczywiście, od małych ważek nie ma sensu wymagać wielkich osiągów, niemniej pozostawiam je w zestawieniu w celach ilustracyjnych.
Prędkość lotu ważek. Ile to długości ciała? Mit o prędkości ważek - tabela nr 2 |
Wiarygodność prędkości powyżej 58 km/h, którą ponoć osiąga (na krótkich odcinkach) pewna australijska ważka, wydaje mi się groteskowa. Aby osiągnąć prędkość 80 km na godzinę, husarz władca musiałby w czasie 1 sekundy pokonać 265 odcinków równych długości swego ciała (czyli 22,26 metrów).
Na razie niewiele wiem o ważkach, zbyt krótko się nimi interesuję, aby z całą pewnością obalać lub potwierdzać pomiary i dane. Jednakże wobec takich rozpiętości mam chyba prawo wątpić, sprawdzać i analizować?
Zatem za wiarygodną przyjmuję prędkość ważki rzędu 80, 95, 100, a nawet 144 km/h. Ale tylko pod warunkiem, że ważka leci... z wiatrem wiejącym z dużą prędkością.
840
Z zaciekawieniem przeczytałem teksty dotyczące prędkości lotu ważek i... jestem pod wielkim wrażeniem dociekliwości i determinacji z jaką Pani analizuje dane o prędkości lotu ważek jakie można znaleźć w internecie... Sam zajmuję się ważkami na co dzień, czytam o nich ale nigdy nie zastanawiałem się tak wnikliwie nad takimi danymi... gratuluję i pozdrawiam życząc przyjemności i powodzenia w dalszej obserwacji ważek ;-), zapraszam także do nas (dopiero zaczynamy ale będziemy na bieżąco publikować informacje o ważkach)
OdpowiedzUsuńCieszę się, że udało mi się zwrócić uwagę w tej sprawie, gdyż rozbieżności dotyczące prędkości lotu ważek są tak wielkie, iż zakrawa to na absurd i, co gorsza, wielokrotnie powtarzany.
UsuńZ pewnością będę zaglądać na Pańską stronę, gdyż poszukuję wszelkich informacji, które pozwolą mi właściwie określić gatunki ważek, które sfotografowałam i będę fotografować i obserwować w przyszłości. Pozdrawiam