12.03.2014

Szablak żółty Sympetrum flaveolum - SAMICA


Samica szablaka żółtego (Sympetrum flaveolum)
autor zdjęcia: James Lindsey at Ecology of Commanster
Samica szablaka żółtego (Sympetrum flaveolum), choć jest inaczej ubarwiona, także posiada zażółcenia na nogach. To jedyna "pociecha" w tej różnorodności (i podobieństwie zarazem) wyglądu i ubarwień gatunków szablaków, że ubarwienie nóg jest takie samo dla danego gatunku, niezależnie od płci.
Opis gatunku szablaka żółtego znajduje się w poprzedniej notatce o samcu, a teraz opiszę wygląd samicy na podstawie informacji, do których udało mi się dotrzeć:
 • ubarwienie żółtobrązowe,
 • odwłok - posiada bardzo charakterystyczne szerokie, czarne pasy wzdłuż dolnej części każdego boku. Spód odwłoka poniżej tego pasa jest biały. Na 8 i 9 segmencie podłużne czarne plamki
 • skrzydła samic są w różnym stopniu zabarwione na żółto. Często spotykaną formą jest żółte zabarwienie obu par skrzydeł aż poza węzełki. Rzadko występuje redukcja zażółcenia skrzydeł do niewielkiego obszaru przy nasadach. U 5% samic zażółcenia niemal nie występują
 • pterostigmy czerwonawe, podobnie jak u samców
 • czoło żółte
 • oczy brązowo-czerwonawe (góra) i żółto-zielone (dół)
 • tułów - ciemnożółty jaskrawszy z wierzchu
 • nogi czarne z żółtymi (jasnobrązowymi) lampasami


Czas na opisy treningowe - przystępuję do przeglądu zdjęć samic:

Samica szablaka żółtego (Sympetrum flaveolum) 
Copyright © DragonflyPix.com. Reproduced here with the artist's permission.

Dr 525 (powyżej) - samica w widoku z góry. Oczy brązowe (góra), dolna część bardzo jasna (trudno określić: beż, jasna zieleń?), śródplecze w jasnym odcieniu cynamonu z domieszką lekko zielonawego, śródtułów niejednolicie ubarwiony (jasny brąz, beżowy, zielonawy), nasady skrzydeł beżowe, na zatułowiu dwa czarne pasy (pierścienie); odwłok jasnobrązowy (jakby z delikatnym rysunkiem) z widocznymi czarnymi pasami po bokach. Na 8 i 9 segmencie czarne, ale dość wąskie plamki. Przydatki analne jasne, różowawe, szeroko rozstawione. Odwłok delikatnie zwęża się ku końcowi - nie widać przewężenia. Ciemnożółte (niejaskrawe) zabarwienie skrzydeł: I para u nasady o przy węzełkach, II para zabarwiona do okolic trójkąta środkowego, ale na mniejszej powierzchni niż u samca. Pterostigmy ceglaste z czarną obwódką żyłek. Żyłki kostalne jasne (beżowe)

Dr 526  i  Dr 527 - dwa zdjęcia tej samej samicy widzianej z boku. Czoło i ciemię (odstające) bardzo jasne z czarnymi włoskami. Oczy brązowe (góra), zielonkawo-szare (dół), szeroki szew między okiem a czołem. Wyraźnie widoczna szyja, śródtułów w dolnej części jest jasny, żółtawy. Nogi czarne z jasnobrązowymi (beżowymi?) lampasami. W linii ukośnej od II pary odnóży ku śródpleczu dwie bardzo jasne plamki (w kolorze czoła). Odwłok z wierzchu jasnobrązowy z dwiema czarnymi plamkami na 8 i 9 segmencie. Czarna linia szerokich plamek biegnie od pierwszego do ostatniego segmentu. Poniżej czarnej linii biegnie szerszy biały pas, prawdopodobnie cała brzuszna strona odwłoka jest biała (lub biało-szara), od spodu pokryta białymi włoskami aż do 7 segmentu. Od 5 segmentu dolne krawędzie odwłoka są zaczernione, tworząc drugą (cieńszą) linię. Widoczna płytka osłaniająca ujście dróg płciowych niemal przylega do odwłoka. Przydatki analne jasne, różowawe, niezaczernione. Połączenia między segmentami dobrze widoczne. Skrzydła I pary mają zażółcenia w okolicy węzełka. II para skrzydeł zażółcona od góry do 2/3 wysokości.

Samica szablaka żółtego (Sympetrum flaveolum) 
Copyright © DragonflyPix.com. Reproduced here with the artist's permission.

Dr 976 (powyżej) -  sądzę, że jest to w pełni dojrzała samica - jest wyraźniej ubarwiona, ma lekko zaczernione przydatki analne. Na odwłoku wytworzyły się właściwie dwie czarne linie. Wierzch odwłoka pozostał jasnobrązowy, ale pas poniżej pierwszej linii plamek jest lekko żółtawy. Począwszy od 5 segmentu plamki z obu linii tworzą obwódki (łączą się w owale), by na 9 przybrać kształt czarnego trójkąta. Część brzuszna odwłoka biaława (biało-szara), wyraźnie owłosiona do 5, a nawet 6 segmentu. Skrzydła I pary zażółcone na węzełku i u nasady, II pary - znacznie dalej poza trójkąty środkowe do 3/4 wysokości. Żyłki w miejscach zażółconych jasnopomarańczowe i jasnożółte (beżowe?). Pterostigmy ceglaste. Tułów od góry brązowy, po bokach wyraźnie zażółcony (także te dwie plamki). Śródtułów i nasada skrzydeł jasnobrązowe, w różnych odcieniach. Tułów pokryty długimi sterczącymi włoskami. Oczy brązowe (góra), zielone (dół). Czoło żółtawe, ciemię (wystające) ciemniejsze - jasnobrązowe. Na nogach złote, jasnobrązowe lampasy.

Dr 977  -  samica widziana z góry. Możliwe, że "winna" jest kolorystyka tła, ale cała ważka wydaje mi się sinawa (zdjęcie wykonano 5 sierpnia). Czoło prawdopodobnie jasne (beżowe), ale ciemię jest znacznie ciemniejsze, oczy brązowe (góra), szarawe (dół). Tułów wyblakły (brąz wpadający w zielonkawy), odwłok w górnej części sinawy, dalej żółtawy, na końcu brązowawy (widoczne plamy kolorów). Po bokach odwłoka widoczne czarne pasy, a nawet te białawe. Przydatki analne jasne, bez zaczernień. Na 8 i 9 segmencie czarne podłużne plamki. Pterostigmy brązowe, zażółcenia na skrzydłach jasne (wyblakłe?).

Więcej zdjęć szablaków żółtych można obejrzeć tutaj 

Podsumowanie
Po czym rozpoznałabym samicę szablaka żółtego? Zdecydowanie po :
 • wyraźnych czarnych, rozszerzającej się linii plamek na obu bokach odwłoka, widocznych także od góry. Możliwość występowania drugiej (krótszej) czarnej linii bocznej na dolnej krawędzi odwłoka     
 • żółtym zabarwieniu (zwykle przeźroczystych) skrzydeł od nasady, a zwłaszcza I pary także na węzełkach oraz żółtawych i pomarańczowych żyłkach w miejscach zabarwienia
 • dwóch  czarnych podłużnych (wąskich) plamkach na 8 i 9 segmencie odwłoka
 • jasno cynamonowym śródpleczu (górna część śródtułowia) i żółtawo zabarwionych bokach tułowia
 • dwóch jasnych (żółtawych) plamkach w linii ukośnej od II pary odnóży ku śródpleczu
Dodatkowo (jeśli powyższe warunki zostaną spełnione) po:
 • kolorze oczu: zawsze jasnobrązowych lub czekoladowych (góra) i zielonych, zielonkawo-szarych (dół)
 • białym (biało-szarym) spodzie odwłoka, owłosionym
 • jasnych nasadach skrzydeł na tle jasnobrązowego, miodowego śródplecza (niejednorodnie ubarwionego)
 • wyraźnych łączeniach między segmentami odwłoka delikatnie zwężającego się ku końcowi
 • przydatkach analnych (beżowych, różowawych) szeroko rozstawionych
 • w widoku z boku - mało widoczna, niemal przylegająca do odwłoka płytka zakrywająca ujście dróg płciowych
 • ewentualnie po dwóch czarnych pierścieniach na zatułowiu

Różnice między samcem i samicą szablaka żółtego:

 • Samiec jest jaskrawiej, żywiej ubarwiony (kolory: pomarańczowo-czerwony, brązowo-czerwony, rdzawo-brązowy [cynamonowy], brązowy, czarny, żółty). Na odwłoku widoczne przetchlinki od 3 segmentu.
 • Samica ma ubarwienie bardziej stonowane, w porównaniu do samca, barwy ma bardziej spłowiałe (jasny brąz, brąz, jasny cynamon, ceglasty, ciemnożółty, czarny, biały, jasnozielony, szarawy). Przetchlinki niewidoczne, za to na odwłoku występuje delikatny rysunek. Sam odwłok, z uwagi na biały wyraźny pas poniżej czarnego - w widoku z boku jest kontrastowy.
 • Samiec ma odwłok smuklejszy, cieńszy, jakby spłaszczony, przewężony w 4 segmencie; odwłok samicy grubszy, bez przewężenia, delikatnie zwężający się ku końcowi.
 • Przydatki analne samca wąsko rozstawione, częściowo zaczernione; u samicy - rozstawione szerzej (na zewnątrz), znacznie jaśniejsze, czasami nieco zaczernione.
 • Skrzydła samca są wyraźnie zażółcone na II parze (rozległe plamy), ale tylko u samic występuje zażółcenie węzełków skrzydeł I pary.
 • Żyłki kostalne u samców są bardzo jasne, zwracające uwagę, u samic także są jaśniejsze, ale mało widoczne.
 • Żyłki w miejscach zażółconych u samca są jaskrawsze (żółte, pomarańczowe, pomarańczowo-czerwone), u samicy bledsze (jasnobeżowe, jasnożółte).
 • Nasady skrzydeł samca są jasnoczerwone, pomarańczowe; u samic jasnobeżowe
 • Czoło samca jest pomarańczowe, u samicy jasne, żółtawe.
 • Samce, prawdopodobnie z reguły, są większe od samic.

Niniejszym stwierdzam, że w swoich zasobach zdjęć nie posiadam samicy szablaka żółtego.
1600

szablak żółty, samica szablaka żółtego, Sympetrum flaveolum samica, szablak żółty opis wyglądu, szablak żółty ważki zachwycone, szablak żółty zdjęcia, wazka szablak żółty opis


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz