26.03.2014

Szablaki zwyczajne z kolekcji


Na podstawie poprzedniej notatki dotyczącej wyglądu samca szablaka zwyczajnego, ze swojej kolekcji wytypowałam aż siedem okazów. Poniższa prezentacja zdjęć niechaj posłuży jako ćwiczenie utrwalające i sprawdzające :-). Ograniczam się do 1-2 fotografii każdego z siedmiu okazów, za to chętnie krótko omówię najbardziej charakterystyczne cechy wyglądu szablaka zwyczajnego, by w przyszłości nie pomylić go z, ponoć bardzo podobnym, szablakiem późnym. Niektóre zdjęcia są kiepskiej jakości, ale będzie można się przekonać, czy nawet na niewyraźnych ujęciach, możliwe jest rozpoznanie gatunku.
Klikając w zdjęcie można zobaczyć je w pełnym rozmiarze.

Oto pierwszy z nich, sfotografowany 18 sierpnia 2013 na ścieżce Ważek w Moim Lesie. Szablak przysiadł na piaszczystym podłożu, zdjęcia robiłam z odległości ponad metra i tylko z góry. Teraz doskonale widzę cechy charakterystyczne: jasne zygzakowate smugi na brązowym śródpleczu, żywo czerwone nasady skrzydeł, czerwony odwłok z widocznymi przetchlinkami i jaśniejszymi łączeniami segmentów. U nasady odwłoka, tuż przy zatułowiu dwa czarne pierścienie. Listki na śródpleczu obwiedzione czarną linią, bruzda jasna. Przydatki analne jasne, cieliste.

Szablak zwyczajny (Sympetrum vulgatum) samiec. Dotychczasowe oznaczenie L2013-08-18


Szablak zwyczajny (Sympetrum vulgatum) samiec. Dotychczasowe oznaczenie L2013-08-18

Drugi okaz został sfotografowany 24 sierpnia także w Moim Lesie - ten samiec pięknie pozował mi na suchym wiesiołku (skupisko tych roślin znajduje się na rozdrożu ścieżki Ważek i ścieżki prowadzącej nad staw odległy jakieś 100 m. Początkowo fotografowałam go z odległości ponad 1 m, ale ponieważ nie był płochliwy (ba, sprawiał wrażenie ciekawskiego) zbliżyłam aparat na odległość 50-30 cm. Jego podobizna znajduje się także na początku tej notatki.
U tego samca widać wyraźną białą linię oddzielającą części oka, brązowy tułów z zygzakowatymi smugami na śródpleczu(!), jasno brązowe czoło i nieco ciemniejsze ciemię. Pterostigmy ciemnobrązowe, żyłki skrzydeł czarne, nasady skrzydeł czerwone.

Szablak zwyczajny (Sympetrum vulgatum) samiec. Dotychczasowe oznaczenie L2013-08-24
Szablak zwyczajny (Sympetrum vulgatum) samiec. Dotychczasowe oznaczenie L2013-08-24


Oto trzeci okaz, sfotografowany następnego dnia, tj. 25 sierpnia 2013 r., gdzieś na ścieżce także w Moim Lesie. Wszystkie ww cechy wyglądu także występują i tutaj, z tym, że u tego samca można dopatrzeć się (w świetle), brązowawego koloru żyłek i śladowego zażółcenia skrzydeł - u nasady. Pterostigmy ciemne, czerwono-brązowe.


Szablak zwyczajny (Sympetrum vulgatum) samiec. Dotychczasowe oznaczenie L2013-08-25[1]
Szablak zwyczajny (Sympetrum vulgatum) samiec. Dotychczasowe oznaczenie L2013-08-25[1]


Czwarty okaz sfotografowany 25 sierpnia 2013 r. pośród zarośli nieopodal ścieżki Ważek. Ten był bardzo płochliwy, zrobiłam tylko jedno zdjęcie z odległości ok. 2 m. Doskonale widać białą krawędź oka (dolna część na granicy skroni, mieszczącej się za okiem)

Szablak zwyczajny (Sympetrum vulgatum) samiec. Dotychczasowe oznaczenie L2013-08-25[3]

Piąty okaz sfotografowany w Moim Lesie 9 września 2013 r. Szablak na tle ciemnej zieleni sosen wypadł bardzo prześwietlony, ale i tak można dostrzec biały nalot na spodzie 3 segmentu oraz wszystkie cechy charakteryzujące odwłok szablaka zwyczajnego. Trudno ocenić czy winny jest zbyt długi czas naświetlania (prześwietlenie), czy to faktycznie dość młody osobnik (we wrześniu!) - jego odwłok, śród- i zatułów mają sporo żółci. Niemniej nasady skrzydeł są czerwone, pterostigmy czerwono-brązowe.


Szablak zwyczajny (Sympetrum vulgatum) samiec. Dotychczasowe oznaczenie L2013-09-08[3]
Szablak zwyczajny (Sympetrum vulgatum) samiec. Dotychczasowe oznaczenie L2013-09-08[3]

Ostatnie dwa szablaki zwyczajne to te śpiące, sfotografowane późnym popołudniem na Łące Wschodniej 18 września 2013 r., ostatnie, które uwieczniłam tego roku. Że też wcześniej nie zauważyłam, że są bardzo do siebie podobne...
U szablaka z ostatniego zdjęcia również widać białą krawędź dolnej części oka, a także, choć słabo, jeden z kolców na szyi (do czego służą te kolce pisałam tutaj).


Szablak zwyczajny (Sympetrum vulgatum) samiec. Dotychczasowe oznaczenie W2013-09-19[1]
Szablak zwyczajny (Sympetrum vulgatum) samiec. Dotychczasowe oznaczenie W2013-09-19[2]

Teraz jestem wręcz pewna, że wytypowane przeze mnie osobniki na pewno należą do gatunku szablaka zwyczajnego. Ba, rozpoznawanie gatunków szablaków pomału staje się dziecinną igraszką :-).


szablak zwyczajny zdjęcia, szablak zwyczajny wygląd, szablak zwyczajny ważki zachwycone, szablak zwyczajny cechy charakterystyczne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz